KÓŁKO TANECZNE „ROZTAŃCZONE SŁONECZKA”

 

                                                                                                 „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”                                                                                                                     Janusz Korczak

 

Dla dzieci w wieku przedszkolnym taniec jest formą aktywności przejawiającą się w określonej formie ruchowej, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyrażania siebie. Dziecko używając swego ciała w różnych sytuacjach nie tylko eksploruje je, ćwiczy i doskonali, ale poznaje siebie i swoje otoczenie. Ćwiczenia ruchowo-taneczne zaspokajają nie tylko potrzeby ruchowe dziecka, ale także rozwijają szereg jego dyspozycji psychofizycznych jak spostrzegawczość, pamięć, koncentrację uwagi, szybką reakcję, koordynację wzrokowo – ruchową, orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni.  Aktywizują także ciało i umysł dziecka, rozwijają jego wyobraźnię, mobilizują do działania, łagodzą kompleksy, nieśmiałość i lęk, dostarczają nowych wrażeń i doświadczeń w zakresie komunikacji i współdziałania w grupie, wyrabiają dyscyplinę wewnętrzną, uczą świadomego panowania nad ruchem ciała. Ruch jest bardzo istotnym elementem w życiu człowieka, a szczególnie ważnym w życiu dzieci. Dzięki niemu mogą się one prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie (ćwiczenia mięśni i ścięgien), jak i psychicznego (dotlenienie mózgu).  Aktywność ruchowa pomaga również rozładować niespożyte zasoby energii.

Głównym celem PROGRAMU KÓŁKA TANECZNEGO jest nauka tańców integracyjnych, ludowych, narodowych, nowoczesnych oraz zabaw przy muzyce, zabaw ze śpiewem, zabaw rytmizowanych czy ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, słuchowe. Przykłady tańców, które w tym roku szkolnym dzieci poznają:

  • nauka tańca country do piosenki Rednex „Cotton Eye Joe”, „Speedy Gonzales” Pat Boone
  • nauka tańca śląskiego: „Koziorajka”, „Trojak”
  • nauka tańca do piosenki „Hallelujah” – Pentatonix
  • nauka tańca do piosenki Natalii Nykiel – Pół kroku stąd (Piosenka z filmu „Vaiana:Skarb oceanu”)

Zajęcia taneczne realizowane będą dwa razy w miesiącu (czwartki o godz. 10.00) w ramach zajęć przedszkolnych. Uczestnikami KÓŁKA TANECZNEGO będą dzieci z grupy „SÓWKI”. Dobór treści programowych będzie dostosowany do potrzeb i zainteresowań dzieci. Nowe treści i zadania będą wprowadzane stopniowo w myśl zasady stopniowania trudności. Zajęcia będzie prowadziła mgr Samanta Suska.