Drodzy Rodzice!
Drogie Przedszkolaki!
W naszym przedszkolu realizujemy program autorski Pani Aleksandry Śliwki „Baje, bajki, bajeczki twórczej trójeczki’’.
Głównym celem programu jest umożliwienie dzieciom poznawanie utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem.
Formy realizacji:
-zorganizowanie kącika książki w salach,
-praca z tekstem – głośne czytanie;
-twórcze zabawy z lekturą w powiązaniu ze swobodną ekspresją muzyczną, plastyczną, ruchową, językową, logopedyczną;
-tworzenie własnych tekstów bajek;
-udział w konkursach;
-inscenizacje teatralne pozostawiające aktorom możliwość dowolnego interpretowania tekstu;
-zabawa w teatr – małe formy teatralne z wykorzystaniem pacynek, kukiełek i rekwizytów;
-przygotowanie inscenizacji kukiełkowej dla innych grup przedszkolnych i rodziców -organizowanie zajęć plastycznych i technicznych jako działalności współtworzącej inscenizacji
-współpraca z bibliotekami;
-współpraca z rodzicami w zakresie rozwijania zainteresowań czytelniczych, gromadzenie domowych księgozbiorów,
-udział w uroczystościach przedszkolnych dzieci, na których prezentują swoje umiejętności (recytacja wierszy, inscenizacje itp.);
-zastosowanie materiałów audiowizualnych postrzeganych przez dzieci jako atrakcyjniejsze
Harmonogram działań:
-codzienne czytanie dzieciom w grupie;
-współpraca z biblioteką;
-współpraca z rodzicami pod hasłem „Rodzice czytają – dzieci słuchają” – tzn. organizowanie spotkań czytelniczych w przedszkolu, które mają na celu zaangażowanie rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola w akcję „Cała Polska czyta dzieciom” oraz zacieśnienie współpracy z przedszkolem;
-wędrująca książka – wymiana książek.
W związku z pandemią COVID -19 w roku szkolnym 2020/
BAJKI
Oto nowa bajka dla naszych Przedszkolaków. Tym razem historię „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” przeczytała Pani Ewa Kiełbasa – Mama Marysi z grupy Wiewiórki.
Poniżej prezentujemy film, w którym Pani Anna – bibliotekarz z Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach czyta specjalnie dla naszych przedszkolaków bajkę „Koziołek matołek”.
NASZE SŁUCHOWISKA
Zapraszamy do wysłuchania bajek-słuchajek, które czytają dla dzieci wychowawczynie z naszego przedszkola oraz goście. Mamy nadzieję, że dzieci chętnie posłuchają bajki w ciągu dnia, a może też wieczorem przed snem. Miłego słuchania!
„Kicia Kocia w przedszkolu”
Dzisiaj bajkę dla wszystkich przedszkolaków przeczytała Pani Agnieszka – mama Julii z grupy Wiewiórki.
„Żeby kózka nie skakała”
Drogie Przedszkolaki! Nową bajkę, którą wszyscy dobrze znają przeczytała specjalnie dla Was Pani Magda Staniek. Posłuchajcie.
„Skrzat woła o pomoc”
Tym razem bajkę o Skrzacie przeczytała dla dzieci Pani Martyna – mama Lenki z grupy Jeżyki.
„Bałagan”
Specjalnie dla naszych Przedszkolaków – urocza bajeczka o …bałaganie. Niech ta historia zachęci wszystkie dzieci do sprzątania po zabawie. Szczególnie dla Maluszków bajkę przeczytała Pani Katarzyna – mama Lenki z grupy Motylki.
„Maks nie rozmawia z obcymi”
Drogie Przedszkolaki, kolejna bajka to pouczająca historia o tym, aby nie nigdy nie rozmawiać z obcymi. Szczególnie teraz, gdy zbliżają się wakacje i będziecie podróżować, pamiętajcie – nigdy nie rozmawiajcie z nieznajomym. Bajkę o Maksie przeczytała dla Was Pani Regina Białoń z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach.
„Kicia kocia nie chce się tak bawić”
Bajka, którą przeczytała dzieciom Pani Alicja Urbańczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach opowiada o przygodach Kici Koci. Szczególnie nasze Maluszki na pewno znają Kicię i chętnie posłuchają o jednej z jej przygód.
„Kubuś Puchatek – niezawodny przyjaciel”
Kolejna bajka to historia o bardzo dobrze znanym dzieciom Misiu „Kubusiu Puchatku”. Specjalnie dla naszych przedszkolaków czyta Pani Gabriela Haładaj, która jest wychowawczynią klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Zapraszamy.
„O wróbelku Elemelku”
Bajkę Hanny Łochockiej, którą na pewno znają Rodzice i Dziadkowie czyta dla dzieci Pani Weronika Leśniak-Szostak. Posłuchajcie jaka przygoda spotkała Wróbelka. Bajka stanowi pretekst do rozmowy na temat ostrożności. Zapraszamy.
„Bajka o pieseczku”
Oto bajka, którą czyta Pani Basia Kowalska. Jest to bajeczka o tym, jak czasami trudno być sobą. Mądra historia, która także daje rodzicom możliwość rozpoczęcia ciekawej rozmowy. Zachęcamy do zadawania dzieciom pytań. Zapraszamy do słuchowiska.
„Baśń o siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi”
Kolejne słuchowisko to klasyczna „Baśń o siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi” na podstawie bajki Marii Konopnickiej. Czyta dla Was Pani Asia Zawada – Kapica. Mamy nadzieję, że to nagranie sprawi także radość rodzicom, gdyż oni pewnie znają także tę bajkę ze swojego dzieciństwa. To okazja do rozmowy o tym, co czytali rodzicom dziadkowie, kiedy rodzice byli mali. Proponujemy porównać ulubione zabawy, potrawy, bajki i inne z dzieciństwa dzieci, rodziców, a może nawet dziadków. Zapraszamy do sentymentalnej podróży w przeszłość.
„Franklin mówi: Kocham Cię”
Kolejną bajkę czyta Pani Edytka Nocula. Ulubiony przez wszystkie dzieci żółwik Franklin miewa różne perypetie, a każda z jego przygód niesie ze sobą morał. Dziś usłyszycie część pt. : „Franklin mówi ” Kocham Cię” ” autorstwa Paulette Bourgeois. Po wysłuchaniu bajki zachęcamy do rozmów na temat uczuć.
„Brzydkie kaczątko”
Zapraszamy do wysłuchania klasycznej, wszystkim znanej bajki o brzydkim kaczątku na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, którą czyta Pani Basia Kościelniak. Malutkie dzieci spróbują nazwać zwierzątka występujące w bajce, naśladować wydawane przez nich odgłosy, sposób poruszania. A dla starszych dzieci, historia młodego łabędzia może być początkiem rozmowy na temat akceptacji odmiennego wyglądu, sposobu bycia i upodobań. Zapraszamy.
„Bajka o skrzacie Lulku”
„Bajkę- słuchajkę” ze zbiorów bajek terapeutycznych dla najmłodszych Maciejka Mazan, przeczyta wam pani Basia Berger. Jest to ” Bajka o skrzacie Lulku” , który nie lubił hałasu i zamieszkał w lesie, gdzie jest cicho. Historia bardzo pouczająca, zachęca do rozmów o tym, czy hałas szkodzi naszemu zdrowiu i czy powinniśmy dbać o ciszę. Zapraszamy:)
„Czarodziejskie słowo”
Zapraszamy na kolejne słuchowisko. Tym razem usłyszycie głos pani Samanty Suskiej oraz naszego dzielnego absolwenta – Mai. Bajka nosi tytuł „Czarodziejskie słowo” i pewnie każdy przedszkolak z łatwością odgadnie, o jakie słowo chodzi. Sprawdźcie, czy dobrze odgadłyście. Bajka Walentyny Osiejewy pomoże przypomnieć wszystkie czarodziejskie słowa, które każde kulturalne dziecko powinno znać.
„Złotowłosa i trzy Misie”
Chcecie bajkę? Oto bajka! Dziś, „Złotowłosą i trzy misie” przeczyta dla was pani Wiola Lasek. Mamy nadzieje, że nie tylko maluszkom sprawi ona dużo przyjemności. Tym razem zachęcamy do zadawania dzieciom pytań, dotyczących treści. Takich, które sprawdzą koncentrację dziecka i umiejętność zapamiętywania informacji ze słuchu. Zapraszamy.
„Pusta miseczka”
Zapraszamy do wysłuchania bajeczki do poduszeczki ,,Pusta miseczka” wg autorstwa J. Horodeckiej – Wieczorek, którą przeczyta Pani Aleksandra Śliwka. Krótka historia pieska i innych zwierząt, którym chciało się pić i jeść. Brakowało im wody w słoneczny dzień…Słoneczko naucza nas ,, Niech miłość do słabszych panuje na świecie”. Krótka bajeczka na dobranoc dla najmłodszych.
„Pan Krokodyl i powrót do przedszkola”
Zachęcamy do rozmów z dziećmi na temat tego, jak będzie wyglądała przedszkolna rzeczywistość w czasie epidemii. Jedną z trudności będzie na pewno dla dzieci całkowity zakaz przynoszenia do przedszkola własnych zabawek. Na pomoc rodzicom przychodzi bajka. Pani Basia Kowalska przeczytała dla dzieci opowiadanie pt: „Pan Krokodyl i powrót do przedszkola”.
„W aeroplanie”
Dziś niespodzianka z serii „DZIECI-DZIECIOM” .Dla swoich kolegów i koleżanek wierszyk przeczytała Lena K. Wspaniałe wykonanie utworu „W aeroplanie” specjalnie dla wszystkich przedszkolaków. Brawo Lena! Piękne podziękowania i gratulacje!
„Trzy świnki”
Dziś dla przedszkolaków bajkę przeczyta pani Marysia Patalong. Będzie to bajka wszystkim znana, pt.: ” Trzy świnki”. To świetny pretekst, aby porozmawiać z dziećmi o relacjach z rodzeństwem, a także o pracowitości i lenistwie. Zapraszamy:)