Współpraca ze środowiskiem lokalnym

rok szkolny 2020/2021

grafika kwiaty

udział w akcji „Wirusoochrona” – współpraca z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach

 

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczął  na terenie województwa śląskiego realizację akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona”.   Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

 

grafika kwiaty

udział w akcji „Czyściochowe przedszkole” – współpraca z supermarketami drogeryjnymi „Rossman”

 

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji ” Czyściochowe Przedszkole”. Organizatorem programu jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o. Program wspiera nauczycieli przedszkolnych w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne i mydełka. Podczas zajęć z wykorzystaniem otrzymanych materiałów powstanie praca plastyczna, która będzie brała udział w konkursie na stronie internetowej organizatora.

grafika mydełka

grafika kwiaty

udział w kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja – współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Nasze przedszkole przystąpiło do kampanii edukacyjno-informacyjnej  „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja, której organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. W ramach akcji otrzymaliśmy pakiety zadań dla przedszkolaków, oczyszczacze powietrza do sal oraz tablicę monitoringu stanu powietrza w naszym mieście.

grafika kwiaty

 

31 stycznia 2021

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – współpraca ze sztabem WOŚP w Lędzinach

W tym roku – inaczej niż zwykle z powodu pandemii wyglądał finał WOŚP. Jednak nasze przedszkolaki, ich rodziny i grono pedagogiczne ochoczo zaangażowali się w akcję. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za ogromne zaangażowanie w organizację fantów na tegoroczny finał oraz zapełnienie naszej przedszkolnej skarbonki. Przekazaliśmy do sztabu WOŚP 457, 70 zł w gotówce oraz paczki na kwotę ponad 710 zł. 


grafika wosp

zdjęcie paczki na wosp

 

grafika kwiaty

Zbiórka nakrętek – współpraca z Fundacją „Bajtel” w Mysłowicach

grafika kwiaty

„Paczuszka dla chorego Maluszka” – współpraca ze Śląskim Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”

 

Nasze przedszkole zaangażowało się w akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka”. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.

grafika kwiaty

Mobilna Poradnia Ekologiczna” – współpraca z Centrum Rozwoju Lokalnego województwa śląskiego

 

Do naszych przedszkolaków zawitała Mobilna Poradnia Ekologiczna czyli ekologiczne warsztaty on-line. Zadanie finansowane jest w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2020.  Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez zmianę ich nawyków, a także organizacja darmowych warsztatów edukacyjnych. W ramach „Mobilnej Poradni Ekologicznej” zostały zorganizowane spotkania o charakterze edukacyjnym.  Tematyka każdego spotkania była dostosowana do wieku uczestników. Prelekcja odbywała się z wykorzystaniem audiowizualnych pomocy dydaktycznych, które wpływając na zmysły odbiorców pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty edukacyjne. 

dyplomy

 

grafika kwiaty

10-25 października 2020

Europejski Tydzień Kodowania CODE WEEK – współpraca z Ministerstwem Edukacji, Cyfryzacji i Nauki

Zdobyliśmy certyfikat! Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Cała Polska koduje”! W każdej z grup przedszkolnych przez cały tydzień były prowadzone zajęcia z kodowania. Przedszkolaki bardzo ochoczo poznawały tajniki kodowania i po prostu zaczęły kodować i programować. Zarówno maluszki jak i starszaki były bardzo zainteresowane i próbowały same rozwiązywać zadania. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do sukcesu w skali całego kraju!

dzieci wokół planszy do kodowania na której widnieje drzewo

grafika kwiaty

 

Współpraca ze środowiskiem lokalnym

rok szkolny 2019/2020

 

grafika tulipany

1 czerwca 2020

Prezent dla przedszkola – współpraca z Polską Grupą Górniczą

Dzięki hojności przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. nasze przedszkole wzbogaciło się o nowoczesny sprzęt multimedialny. Dla dzieci zakupiony został monitor interaktywny i projektor o wartości 8 tysięcy zł. Sprzęt ten pomoże nam jeszcze bardziej uatrakcyjnić zajęcia dydaktyczne oraz urozmaicić propozycje zabaw dla dzieci.

Pani Dyrektor z przedstawicielami firmy PGG

grafika tulipany

20 maja 2020

Prezent dla przedszkola – współpraca z firmą „E-SBL.NET”

Nasze przedszkole spotkała wspaniała niespodzianka. Na prośbę o wsparcie przedszkola odpowiedziała firma „E-SBL.NET”, której przedstawiciele pan Robert Kubica i pani Alicja podarowali na ręce pani dyrektor Alicji Jaworskiej nowy laptop. W okresie zawieszenia działalności z powodu epidemii, kiedy nasi nauczyciele prowadzą zdalne nauczanie posiadanie takiego sprzętu jest koniecznością. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za ten wspaniały prezent. Przyniesie on z pewnością radość nie tylko nauczycielom z powodu poprawy komfortu pracy, ale także dzieciom, kiedy pomoce dydaktyczne przygotowywane na zajęcia będą urozmaicone o wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dziękujemy:)

Pani Dyrektor z przedstawicielem firmy sbl net

grafika tulipany

9 marca 2020

Konkurs „Bezpieczny przedszkolak” – współpraca z Radnymi Miasta Lędziny,

Powiatową Komendą Policji oraz Strażą Pożarną

W tym dniu cztery drużyny z grup Wiewiórki, Kotki, Zajączki i Pszczółki dzielnie odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Nad poprawnością odpowiedzi czuwało Jury. Na zaproszenie Pani Dyrektor odpowiedzieli panowie pracujący w sektorze bezpieczeństwa. Byli to tatusiowe naszych przedszkolaków: strażak, radny miasta – Pan Tomasz Kostyra, policjant – pan Mariusz Rudek, instruktor nauki jazdy – Pan Mariusz Początek. Na ławie Jury zasiedli też radni powiatu bieruńsko-lędzińskiego -Pan Marcin Majer i Pan  Marek Spyra oraz radny miasta – Pan Szymon Simonicz. Radni powiatu wręczyli dzieciom kamizelki odblaskowe i odblaski dla wszystkich przedszkolaków.

dzieci podczas konkursu Bezpieczny przedszkolak

grafika tulipany

4 marca 2020

Dzień Warzyw i Owoców oraz otwarcie kuchni w przedszkolu – współpraca z Urzędem Miasta Lędziny

Tego dnia dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały występ artystyczny, podkreślający rolę warzyw i owoców w naszej diecie. Przypomnieliśmy sobie co to są witamy i jak wygląda piramida żywieniowa. Ten dzień był okazją, by podziękować za otwarcie kuchni w naszym przedszkolu. Z tej okazji odwiedzili nas wyjątkowi goście: Burmistrz Miasta Pani Krystyna Wróbel, Sekretarz Miasta Pani Anna Wiaderny, Radna Miasta Pani Bogumiła Stolecka, Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Iwona Gwóźdź oraz Pani Beata Szenowska z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Lędziny. Po obejrzeniu programu artystycznego Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Monika Homańczyk w imieniu rodziców złożyła wyrazy wdzięczności za uruchomienie kuchni w przedszkolu. 

dzieci podczas otwarcia kuchni w przedszkolu

grafika tulipany

12 stycznia 2020 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – współpraca ze sztabem WOŚP w Lędzinach

grafika WOŚP

zdjęcie dzieci podczas WOŚP

grafika tulipany

8 stycznia 2020

Konkurs wokalny ”Świeć gwiazdeczko” – współpraca z Miejskim Przedszkolem z OI nr 1 w Lędzinach

W dniu 8.01.2020 w Miejskim Przedszkolu z OI nr 1 w Lędzinach odbył się konkurs kolęd i pastorałek, w którym uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. W kategorii dzieci 3,4 letnich wystąpiła Maria Kiełbasa i Mikołaj Orlikowski, a  dzieci 5,6 letnie reprezentowali Wiktoria Janicka i Samuel Langer. Gratulacje dla Marysi, która zdobyła II miejsce w kategorii dzieci młodszych.

dzieci podczas konkursu wokalnego

grafika tulipany

6 grudnia 2019

Mikołajki- współpraca z KWK PIAST ZIEMOWIT

Z okazji Dnia Świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia 2019 roku nasze przedszkole odwiedzili górnicy – przedstawiciele kopalni „KWK PIAST – ZIEMOWIT”. W tym wyjątkowym dniu nasi goście obdarowali wszystkie dzieci słodkim upominkiem. Dziękujemy za miły prezent.

dzieci podczas spotkania z przedstawicielami kopalni

grafika tulipany

29 listopada 2019

Przedszkolaki z wizytą w kopalni – współpraca z KWK PIAST-ZIEMOWIT

Na zaproszenie Dyrekcji Kopalni „KWK PIAST – ZIEMOWIT” troje dzieci z naszego przedszkola z Panią Dyrektor Alicją Jaworską oraz wychowawczynią Samantą Suską odwiedziło kopalnię. To coroczne, barbórkowe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dzieci przygotowały krótki występ,  a w strojach śląskich prezentowały się fantastycznie. Po poczęstunku dzieciom zaproponowano zwiedzanie kopalni – biur, stacji ratowników. Dzięki temu dzieci miały okazję zobaczyć ile osób pracuje w kopalni i czuwa nad bezpieczeństwem. Był to wspaniały i pełen wrażeń dzień. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

dzieci podczas spotkania w kopalni

grafika tulipany

25 listopada 2019

Dzień Pluszowego Misia – współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Lędzinach

W Dzień Pluszowego Misia, dzieci z grupy Pieski i Jeżyki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach, gdzie  czekała na nich Pani Agnieszka – Bibliotekarka. Dzieci miały okazję w tym magicznym miejscu posłuchać bajek o misiach, potańczyć i pośpiewać misiowe piosenki dowiedziały się, że Pluszowy Miś ma już 117 lat, bo od tylu lat obchodzi się to święto.

dzieci podczas spotkania z bibliotece

grafika tulipany

12 listopada 2019

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – współpraca z Dietetykiem

Tego dnia przedszkole włączyło się w akcję „Śniadanie daje moc”. Dzieci miały okazję poznać Panią Dietetyk -Sandrę Granek. Uświadomiły sobie rolę witamin w diecie i poznały też piramidę żywieniową. Pani Sandra przygotowała prezentację dla przedszkolaków i odpowiadała na ich pytania z zakresu zdrowia. 

dzieci podczas spotkania z dietetykiem

grafika tulipany

18 października 2019

Dzień Poczty i spotkanie z Listonoszem Urzędu Pocztowego w Lędzinach

W Dniu Poczty przedszkolaki dowiedziały się jak działa poczta, jaką drogę pokonuje list od nadawcy do adresata i wykonali swoje własne listy, które wrzucili do skrzynek. Dzieci miały także okazję spotkać Pana Listonosza, który pracuje w Lędzinach, dostarczając codziennie przedszkolakom i ich rodzinom ich pocztę. 

dzieci podczas spotkania z listonoszem

grafika tulipany

10 października 2019

Dzień Drzewa – współpraca z leśnikiem

Tego dnia dzieci miały okazję spotkać Pana Leśnika – Janusza Banasia, który jest także nauczycielem w Technikum Leśnym w Brynku. Pan Janusz przygotował dla dzieci prezentację o drzewach, ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Jednak najważniejszym elementem spotkania było wspólne posadzenie drzewa raz z przedszkolakami w naszym ogrodzie przedszkolnym. Posadzono ozdobny żółty kasztanowiec, który będzie rodził kasztany w skorupkach bez kolców.

dzieci z leśnikiem podczas sadzenia drzewa

grafika tulipany

8 października 2019

Spotkanie z Policjantem – współpraca z Powiatową Komendą Policji w Bieruniu

Tego dnia nasze przedszkole odwiedził gość – Pan Policjant Grzegorz Dudys z Powiatowej Komendy Policji w Bieruniu. Pan Grzegorz opowiadał dzieciom  bezpieczeństwie, przypomniał podstawowe zasady poruszania się na drodze i na chodniku. Przygotował dla dzieci prezentację multimedialną. Pokazał także dzieciom swoją policyjną odznakę i opowiedział o stroju policjanta. Pan Policjant odpowiedział także na wiele pytań naszych przedszkolaków. 

zdjęcie dzieci z policjanem

grafika tulipany

25 września 2019

„Duży czyta małemu” – współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Lędzinach i Urzędem Miasta Lędziny

W tym dniu nasze przedszkole odwiedzili goście – Pani Burmistrz Krystyna Wróbel, Pani Nadleśniczy – Wioletta Koper – Staszowska, Pani Joanna Wicik -Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach oraz Pani Daria Mikiciuk z Urzędu Miasta Lędziny. Panie otworzyły przedsięwzięcie Miejskiego Przedszkola na 3 w Lędzinach pod hasłem „Duzy czyta małemu”. Dzieci z grupy Pszczółki i Zajączki wysłuchały bajki o byczku, która stała się pretekstem do rozmowy o środowisku i ekologii. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały misie, a Pani Dyrektor Biblioteki podarowała dzieciom kosz z książkami, aby przedszkolaki mogły rozwijać swoje czytelnicze zainteresowania.

zdjęcie dzieci z Panią Burmistrz i Paniami z Miejskiej Biblioteki Publicznej