Współpraca ze środowiskiem lokalnym

rok szkolny 2020/2021

grafika kwiaty

Festyn charytatywny „Motocyklowi dawcy szczęścia” na rzecz chorej Amelki – współpraca z Miejskim Przedszkolem z OI nr 1 w Lędzinach

3 lipca 2021 roku na Stadionie Miejskim w Lędzinach odbył się charytatywny festyn da chorej Amelki. Całość imprezy organizowało Miejskie Przedszkole  z OI nr 1 w Lędzinach. Społeczność naszego przedszkola zaangażowała się w to wydarzenie. Chętni tatusiowe z naszego przedszkola rozegrali mecz między przedszkolny, zdobywając II miejsce, natomiast mamusie naszych przedszkolaków przygotowały wiele smakołyków na kiermasz ciast. Oczywiście nasze najstarsze przedszkolaki uświetniły festyn swoim występem. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

dyplom festyn

społeczność przedszkolna podczas festynu

występy dzieci podczas festynu

grafika kwiaty

udział w akcji „Wirusoochrona” – współpraca z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach

 

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczął  na terenie województwa śląskiego realizację akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona”.   Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

 

grafika kwiaty

udział w akcji „Czyściochowe przedszkole” – współpraca z supermarketami drogeryjnymi „Rossman”

 

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji ” Czyściochowe Przedszkole”. Organizatorem programu jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o. Program wspiera nauczycieli przedszkolnych w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne i mydełka. Podczas zajęć z wykorzystaniem otrzymanych materiałów powstanie praca plastyczna, która będzie brała udział w konkursie na stronie internetowej organizatora.

grafika mydełka

grafika kwiaty

udział w kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja – współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Nasze przedszkole przystąpiło do kampanii edukacyjno-informacyjnej  „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” – II edycja, której organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. W ramach akcji otrzymaliśmy pakiety zadań dla przedszkolaków, oczyszczacze powietrza do sal oraz tablicę monitoringu stanu powietrza w naszym mieście.

grafika kwiaty

 

31 stycznia 2021

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – współpraca ze sztabem WOŚP w Lędzinach

W tym roku – inaczej niż zwykle z powodu pandemii wyglądał finał WOŚP. Jednak nasze przedszkolaki, ich rodziny i grono pedagogiczne ochoczo zaangażowali się w akcję. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za ogromne zaangażowanie w organizację fantów na tegoroczny finał oraz zapełnienie naszej przedszkolnej skarbonki. Przekazaliśmy do sztabu WOŚP 457, 70 zł w gotówce oraz paczki na kwotę ponad 710 zł. 


grafika wosp

zdjęcie paczki na wosp

 

grafika kwiaty

Zbiórka nakrętek – współpraca z Fundacją „Bajtel” w Mysłowicach

grafika kwiaty

„Paczuszka dla chorego Maluszka” – współpraca ze Śląskim Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”

 

Nasze przedszkole zaangażowało się w akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka”. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.

grafika kwiaty

Mobilna Poradnia Ekologiczna” – współpraca z Centrum Rozwoju Lokalnego województwa śląskiego

 

Do naszych przedszkolaków zawitała Mobilna Poradnia Ekologiczna czyli ekologiczne warsztaty on-line. Zadanie finansowane jest w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2020.  Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez zmianę ich nawyków, a także organizacja darmowych warsztatów edukacyjnych. W ramach „Mobilnej Poradni Ekologicznej” zostały zorganizowane spotkania o charakterze edukacyjnym.  Tematyka każdego spotkania była dostosowana do wieku uczestników. Prelekcja odbywała się z wykorzystaniem audiowizualnych pomocy dydaktycznych, które wpływając na zmysły odbiorców pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty edukacyjne. 

dyplomy

 

grafika kwiaty

10-25 października 2020

Europejski Tydzień Kodowania CODE WEEK – współpraca z Ministerstwem Edukacji, Cyfryzacji i Nauki

Zdobyliśmy certyfikat! Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Cała Polska koduje”! W każdej z grup przedszkolnych przez cały tydzień były prowadzone zajęcia z kodowania. Przedszkolaki bardzo ochoczo poznawały tajniki kodowania i po prostu zaczęły kodować i programować. Zarówno maluszki jak i starszaki były bardzo zainteresowane i próbowały same rozwiązywać zadania. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do sukcesu w skali całego kraju!

dzieci wokół planszy do kodowania na której widnieje drzewo

grafika kwiaty

 

Współpraca ze środowiskiem lokalnym

rok szkolny 2019/2020

 

grafika tulipany

1 czerwca 2020

Prezent dla przedszkola – współpraca z Polską Grupą Górniczą

Dzięki hojności przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. nasze przedszkole wzbogaciło się o nowoczesny sprzęt multimedialny. Dla dzieci zakupiony został monitor interaktywny i projektor o wartości 8 tysięcy zł. Sprzęt ten pomoże nam jeszcze bardziej uatrakcyjnić zajęcia dydaktyczne oraz urozmaicić propozycje zabaw dla dzieci.

Pani Dyrektor z przedstawicielami firmy PGG

grafika tulipany

20 maja 2020

Prezent dla przedszkola – współpraca z firmą „E-SBL.NET”

Nasze przedszkole spotkała wspaniała niespodzianka. Na prośbę o wsparcie przedszkola odpowiedziała firma „E-SBL.NET”, której przedstawiciele pan Robert Kubica i pani Alicja podarowali na ręce pani dyrektor Alicji Jaworskiej nowy laptop. W okresie zawieszenia działalności z powodu epidemii, kiedy nasi nauczyciele prowadzą zdalne nauczanie posiadanie takiego sprzętu jest koniecznością. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za ten wspaniały prezent. Przyniesie on z pewnością radość nie tylko nauczycielom z powodu poprawy komfortu pracy, ale także dzieciom, kiedy pomoce dydaktyczne przygotowywane na zajęcia będą urozmaicone o wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dziękujemy:)

Pani Dyrektor z przedstawicielem firmy sbl net

grafika tulipany

9 marca 2020

Konkurs „Bezpieczny przedszkolak” – współpraca z Radnymi Miasta Lędziny,

Powiatową Komendą Policji oraz Strażą Pożarną

W tym dniu cztery drużyny z grup Wiewiórki, Kotki, Zajączki i Pszczółki dzielnie odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Nad poprawnością odpowiedzi czuwało Jury. Na zaproszenie Pani Dyrektor odpowiedzieli panowie pracujący w sektorze bezpieczeństwa. Byli to tatusiowe naszych przedszkolaków: strażak, radny miasta – Pan Tomasz Kostyra, policjant – pan Mariusz Rudek, instruktor nauki jazdy – Pan Mariusz Początek. Na ławie Jury zasiedli też radni powiatu bieruńsko-lędzińskiego -Pan Marcin Majer i Pan  Marek Spyra oraz radny miasta – Pan Szymon Simonicz. Radni powiatu wręczyli dzieciom kamizelki odblaskowe i odblaski dla wszystkich przedszkolaków.

dzieci podczas konkursu Bezpieczny przedszkolak

grafika tulipany

4 marca 2020

Dzień Warzyw i Owoców oraz otwarcie kuchni w przedszkolu – współpraca z Urzędem Miasta Lędziny

Tego dnia dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały występ artystyczny, podkreślający rolę warzyw i owoców w naszej diecie. Przypomnieliśmy sobie co to są witamy i jak wygląda piramida żywieniowa. Ten dzień był okazją, by podziękować za otwarcie kuchni w naszym przedszkolu. Z tej okazji odwiedzili nas wyjątkowi goście: Burmistrz Miasta Pani Krystyna Wróbel, Sekretarz Miasta Pani Anna Wiaderny, Radna Miasta Pani Bogumiła Stolecka, Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Iwona Gwóźdź oraz Pani Beata Szenowska z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Lędziny. Po obejrzeniu programu artystycznego Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Monika Homańczyk w imieniu rodziców złożyła wyrazy wdzięczności za uruchomienie kuchni w przedszkolu. 

dzieci podczas otwarcia kuchni w przedszkolu

grafika tulipany

12 stycznia 2020 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – współpraca ze sztabem WOŚP w Lędzinach

grafika WOŚP

zdjęcie dzieci podczas WOŚP

grafika tulipany

8 stycznia 2020

Konkurs wokalny ”Świeć gwiazdeczko” – współpraca z Miejskim Przedszkolem z OI nr 1 w Lędzinach

W dniu 8.01.2020 w Miejskim Przedszkolu z OI nr 1 w Lędzinach odbył się konkurs kolęd i pastorałek, w którym uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. W kategorii dzieci 3,4 letnich wystąpiła Maria Kiełbasa i Mikołaj Orlikowski, a  dzieci 5,6 letnie reprezentowali Wiktoria Janicka i Samuel Langer. Gratulacje dla Marysi, która zdobyła II miejsce w kategorii dzieci młodszych.

dzieci podczas konkursu wokalnego

grafika tulipany

6 grudnia 2019

Mikołajki- współpraca z KWK PIAST ZIEMOWIT

Z okazji Dnia Świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia 2019 roku nasze przedszkole odwiedzili górnicy – przedstawiciele kopalni „KWK PIAST – ZIEMOWIT”. W tym wyjątkowym dniu nasi goście obdarowali wszystkie dzieci słodkim upominkiem. Dziękujemy za miły prezent.

dzieci podczas spotkania z przedstawicielami kopalni

grafika tulipany

29 listopada 2019

Przedszkolaki z wizytą w kopalni – współpraca z KWK PIAST-ZIEMOWIT

Na zaproszenie Dyrekcji Kopalni „KWK PIAST – ZIEMOWIT” troje dzieci z naszego przedszkola z Panią Dyrektor Alicją Jaworską oraz wychowawczynią Samantą Suską odwiedziło kopalnię. To coroczne, barbórkowe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dzieci przygotowały krótki występ,  a w strojach śląskich prezentowały się fantastycznie. Po poczęstunku dzieciom zaproponowano zwiedzanie kopalni – biur, stacji ratowników. Dzięki temu dzieci miały okazję zobaczyć ile osób pracuje w kopalni i czuwa nad bezpieczeństwem. Był to wspaniały i pełen wrażeń dzień. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

dzieci podczas spotkania w kopalni

grafika tulipany

25 listopada 2019

Dzień Pluszowego Misia – współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Lędzinach

W Dzień Pluszowego Misia, dzieci z grupy Pieski i Jeżyki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach, gdzie  czekała na nich Pani Agnieszka – Bibliotekarka. Dzieci miały okazję w tym magicznym miejscu posłuchać bajek o misiach, potańczyć i pośpiewać misiowe piosenki dowiedziały się, że Pluszowy Miś ma już 117 lat, bo od tylu lat obchodzi się to święto.

dzieci podczas spotkania z bibliotece

grafika tulipany

12 listopada 2019

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – współpraca z Dietetykiem

Tego dnia przedszkole włączyło się w akcję „Śniadanie daje moc”. Dzieci miały okazję poznać Panią Dietetyk -Sandrę Granek. Uświadomiły sobie rolę witamin w diecie i poznały też piramidę żywieniową. Pani Sandra przygotowała prezentację dla przedszkolaków i odpowiadała na ich pytania z zakresu zdrowia. 

dzieci podczas spotkania z dietetykiem

grafika tulipany

18 października 2019

Dzień Poczty i spotkanie z Listonoszem Urzędu Pocztowego w Lędzinach

W Dniu Poczty przedszkolaki dowiedziały się jak działa poczta, jaką drogę pokonuje list od nadawcy do adresata i wykonali swoje własne listy, które wrzucili do skrzynek. Dzieci miały także okazję spotkać Pana Listonosza, który pracuje w Lędzinach, dostarczając codziennie przedszkolakom i ich rodzinom ich pocztę. 

dzieci podczas spotkania z listonoszem

grafika tulipany

10 października 2019

Dzień Drzewa – współpraca z leśnikiem

Tego dnia dzieci miały okazję spotkać Pana Leśnika – Janusza Banasia, który jest także nauczycielem w Technikum Leśnym w Brynku. Pan Janusz przygotował dla dzieci prezentację o drzewach, ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Jednak najważniejszym elementem spotkania było wspólne posadzenie drzewa raz z przedszkolakami w naszym ogrodzie przedszkolnym. Posadzono ozdobny żółty kasztanowiec, który będzie rodził kasztany w skorupkach bez kolców.

dzieci z leśnikiem podczas sadzenia drzewa

grafika tulipany

8 października 2019

Spotkanie z Policjantem – współpraca z Powiatową Komendą Policji w Bieruniu

Tego dnia nasze przedszkole odwiedził gość – Pan Policjant Grzegorz Dudys z Powiatowej Komendy Policji w Bieruniu. Pan Grzegorz opowiadał dzieciom  bezpieczeństwie, przypomniał podstawowe zasady poruszania się na drodze i na chodniku. Przygotował dla dzieci prezentację multimedialną. Pokazał także dzieciom swoją policyjną odznakę i opowiedział o stroju policjanta. Pan Policjant odpowiedział także na wiele pytań naszych przedszkolaków. 

zdjęcie dzieci z policjanem

grafika tulipany

25 września 2019

„Duży czyta małemu” – współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Lędzinach i Urzędem Miasta Lędziny

W tym dniu nasze przedszkole odwiedzili goście – Pani Burmistrz Krystyna Wróbel, Pani Nadleśniczy – Wioletta Koper – Staszowska, Pani Joanna Wicik -Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach oraz Pani Daria Mikiciuk z Urzędu Miasta Lędziny. Panie otworzyły przedsięwzięcie Miejskiego Przedszkola na 3 w Lędzinach pod hasłem „Duzy czyta małemu”. Dzieci z grupy Pszczółki i Zajączki wysłuchały bajki o byczku, która stała się pretekstem do rozmowy o środowisku i ekologii. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały misie, a Pani Dyrektor Biblioteki podarowała dzieciom kosz z książkami, aby przedszkolaki mogły rozwijać swoje czytelnicze zainteresowania.

zdjęcie dzieci z Panią Burmistrz i Paniami z Miejskiej Biblioteki Publicznej