W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażenia COVID-19 wprowadzono zawieszenie działalności szkół i przedszkoli. Dzieci pozostają w domach. Nie znaczy to jednak, że  spędzony w domu czas, jest czasem zmarnowanym, w którym dzieci się nie uczą, nie zdobywają nowych umiejętności. Spróbujemy wspólnie przystosować naukę do obecnej sytuacji. Jest to trudne zadanie, ale razem sobie z nim poradzimy. Pamiętajmy, że ten czas jest także trudny dla dzieci. Trzeba cierpliwie wyjaśniać dzieciom, dlaczego nie mogą iść do „swojego” przedszkola, dlaczego nie mogą spotykać się z koleżankami i kolegami z przedszkola i szkoły, dlaczego nie mogą się bawić ulubionymi zabawkami przedszkolnymi. Nie ma przy tym potrzeby wywoływania u dzieci negatywnych odczuć: strachu, paniki i poczucia niebezpieczeństwa. Podstawową zasadą powinno być unikanie kontaktów z innymi osobami oraz stosowanie się do zasad utrzymywania czystości i higieny. Obecna sytuacja stwarza możliwości wdrożenia dziecka do dokładnego mycia rąk, zasłaniania ust przy kichaniu i kaszlu.

Rodzicu

Wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe.

Korzystaj z porad i propozycji nauczyciela. Nie unikaj kontaktu z nim. Pytaj o wszystko i dziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziecka. W sytuacji zawieszenia pracy przedszkoli i szkół, to na Tobie i nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za edukowanie dziecka i stwarzanie mu warunków do wszechstronnego rozwoju.

Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.

Nauczyciele będą w tym czasie utrzymywali kontakt z rodzicami, korzystając z telefonu, poczty elektronicznej lub komunikatorów, by wspierać rodziców w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Największym wrogiem dziecka jest nuda, zatem będziemy radzić, proponować, jakie można zastosować działania, by dziecko mogło przejawiać ukierunkowaną aktywność, sprzyjającą jego harmonijnemu rozwojowi. Będziemy sugerować pewne rozwiązania pamiętając, że rodzice mają także zazwyczaj obowiązki zawodowe.

Wykorzystamy w tym celu:

  1. stronę internetową przedszkola;
  2. komunikatory, profil przedszkola na Facebooku;
  3. kontakt telefoniczny, np. z wybranymi osobami z rady rodziców
  4. kontakt mailowy

 

Będziemy udostępniać rodzicom:

  1. propozycje wykonania prac plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów;
  2. konkretną propozycję opracowaną na potrzeby zabawy dzieci z jego grupy, adekwatną do realizowanego programu;
  3. opracowane przez siebie propozycje twórczej aktywności dzieci;
  4. linki do słuchowisk, audycji radiowych, informacje o programach telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów, zabaw on-line.

To są tylko propozycje. Jeżeli będziecie państwo z nich korzystać będzie nam niezmiernie miło. Z wielką radością obejrzymy efekty waszych działań. Przysyłajcie do nas zdjęcia lub filmiki z waszego domowego przedszkola. Stworzymy galerię PRZEDSZKOLA NA ODLEGŁOŚĆ.

 

Bezpieczeństwo w sieci:

Czas nauki zdalnej, będzie okresem wzmożonego korzystania z Internetu i  urządzeń elektronicznych. Należy w tym czasie szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci.

Kilka rad na początek:

  • ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu
  • udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści
  • rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci
  • skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu
  • zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej

Zachęcamy do odwiedzenia strony: www.dzieckowsieci.pl , www.sieciaki.pl

 

Życzę Wam dużo radości z wspólnej zabawy i nauki.

Dbajcie o siebie i w pełni zdrowia i sił wracajcie do naszego przedszkola.

Do zobaczenia wkrótce😊

Alicja Jaworska- dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 w Lędzinach