Znów przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka – święto ważne dla naszych rodzin, dla babć i dziadków, ale też dla Was – dzieci.
Wy najpiękniej i najgłębiej okazujecie miłość. Kochacie ich bardzo miłością gorącą i ufną. Jest to miłość wzajemna, bo i dziadkowie bardzo kochają swoje wnuki, czasami mówi się, że nawet bardziej niż swoje dzieci. Dobra, mądra i kochająca babcia czy także dziadek to prawdziwy skarb: z jednej strony opiekunka, nauczycielka i wychowawczyni dla dzieci, a z drugiej – pomoc całej rodzinie. Ale trzeba pamiętać, że babcia i dziadek też czasem potrzebują, żeby im pomóc. Cieszmy się więc z Dnia Babci i Dziadka i niech to będzie święto całej rodziny. Szanujmy swoich dziadków, bo oni na to zasługują i bardzo tego potrzebują.
A teraz taka krótka modlitwa za babcię i dziadka 🙂
Błogosław, Boże,
babci i dziadkowi.
Spraw, aby byli
weseli i zdrowi.
Pragnę ich zawsze
kochać i szanować,
i wszystkim, co robię,
ich serca radować. Amen.
Zapraszam Was do wysłuchania piosenki o babci i dziadku, a potem pokolorujcie obrazek 🙂
——————————————————————————————————————————
Już wkrótce święty Mikołaj odwiedzi dzieci. Ale czy na pewno wszyscy wiedzą, kim był i gdzie mieszkał prawdziwy święty Mikołaj. Zaraz się dowiemy.
Prawdziwy Święty Mikołaj żył aż 1700 lat temu, nie w mroźnej Laponii, lecz na ciepłym południu Europy – na terenie dzisiejszej Turcji. Jako dziecko był ciekawy świata i chętnie się uczył. Kiedy dorósł, postanowił poświęcić życie Bogu i ludziom. Został księdzem, a potem biskupem w miejscowości Mira. Opowieści o jego dobrych czynach przekazywano sobie z ust do ust, a nawet spisano je w legendach, które przetrwały aż do naszych czasów. Według jednej z nich biskup Mikołaj podrzucił kiedyś do pewnego domu trzy sakiewki pełne złota. Dzięki temu trzy biedne siostry, które tam mieszkały, mogły szczęśliwie wyjść za mąż, bo wówczas bez posagu było to niemożliwe. Innym razem, gdy pielgrzymował na statku do Jerozolimy, rozszalała się straszliwa burza. Żeglarze byli bezradni, ale poprosili o pomoc Mikołaja. Gdy ten się pomodlił, wzburzone morze uspokoiło się i statek szczęśliwie dopłynął do celu. Święty Mikołaj na kościelnych obrazach przedstawiany jest czasami z trzema sakiewkami, okrętem, kotwicą albo … workiem prezentów.
Zapraszam Was do obejrzenia krótkich filmów oraz pokolorowania rysunków.
——————————————————————————————————————————-
Moi Drodzy. Kiedy kończy sie już złota, polska jesień, dni stają się coraz krótsze i coraz chłodniejsze, to jest to znak, że rozpoczyna się adwent.
Co to jest adwent? Adwent to czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.
Zdarzają się w naszym życiu takie chwile, kiedy z tęsknotą na kogoś lub na coś czekamy. Proszę spróbujcie wymienić na co lub na kogo najczęściej czekacie…….
Ludzie na przystanku czekają na autobus, dzieci czekają na urodziny, tata czeka na obiad, babcia czeka na wizytę wnuków… w zasadzie jest mnóstwo spraw i osób na które czekamy, można by wymieniać i wymieniać, a i tak nie wyliczymy wszystkiego…
W ostatnią niedzielę rozpoczęliśmy czas szczególnego oczekiwania. Czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. I ten rozpoczęty czas nazywamy właśnie adwentem. Adwent to czas przygotowań do Bożego Narodzenia.
Adwent rozpoczyna się zawsze w niedzielę i trwa prawie cztery tygodnie. Czasem zdarza się że jest dłuższy, czasem krótszy, ale zawsze obejmuje 4 niedziele.
Podczas adwentu mamy naprawdę dużo pracy. Trzeba przygotować choinkowe ozdoby, szopkę, lampiony, upiec pierniki, a przede wszystkim przygotować nasze serca, aby mógł się w nich narodzić maleńki Pan Jezus. Te duchowe przygotowania są najważniejsze.
A teraz zapraszam was na film:
https://www.youtube.com/watch?v=9-aTL1jvdCI
Ale Adwent nie powinien zamykać się jedynie w domu czy na katechezie przedszkolnej. Niezmiernie ważne są w tym czasie roraty, bo to na Mszy Świętej Pan Jezus przychodzi codziennie z Nieba do nas, mały i kruchy w hostii, bezbronny jak dziecko, czekający, aż go przyjmiemy do siebie.
Zapraszam Was do wykonania wspólnie z rodzicami lampionu oraz kolorowania codziennie jednego okienka z kalendarza adwentowego